Skip Navigation

Lions Athletics

Cottage Grove High School


Lions Athletics

Cottage Grove High School

Lions Athletics

Cottage Grove High School

Hall of Fame

Athletic Hall of Fame

The 10th annual induction of the
Cottage Grove High School Athletic Hall of Fame will be on
 Saturday, May 6th, 2017
 Cottage Grove High School Cafetorium
Open to the public
5:30pm Social Hour & Open Facilities
(The Hall of Fame, Gym, and Stadium will be open for anybody interested.)
6:30pm Dinner
Induction ceremony immediately following.
Cost: $20 per adult, $10 for children 12 and under
Meal Choices: Pot Roast and Potatoes or Vegetarian Lasagna
Both meals include: Salad, Green Beans, Roll, Dessert and Beverage
Registration Deadline is Friday, April 14th, 2017
You can either register online OR call the high school.


Hall of Fame Slideshow
(Windows Media Player)

Printed nomination form may be mailed to:
Gary Roberts, A.D.
Cottage Grove High School
1375 S. River Road
Cottage Grove, OR 97424
Nomination form may be saved and submitted by electronic mail to:  PDF Document may be filled out electronically. To save pdf document, you will need to download and save/print feature using PDF Creator. Send saved form as an e-mail attachment.
2017 Inductees
Travis Hall Class of 1991 Wrestling & Football
Zack Hall Class of 1993 Wresting & Football
Ray Shoptaw Class of 1970 Football & Track
Celena Schirmer Class of 1976 Track
Jeff Bascue Class of 1992 Basketball
2010 Girls Basketball Team   Kerry Clawson (coach)
Coach:   Donn Pollard
Community Contributor:   Mike Grover
2016 Inductees
 Shauna Pupke Class of 1974 Swimming, Cross Country, Basketball, Track
Lyn Wiltse Class of 1975 Water Polo and Swimming
David Dawson Class of 1985 Football, Wrestling, Baseball
Jason Saunders Class of 1989 Football, Basketball, Baseball
1979 Football Team   Bill Siler (Coach)
Coach:    Curtis French (Football)
Community Contributor:   Jerry Braunberger
2015 Inductees
 Lowry Hoyer Class of 1951 Football, Basketball, Golf, Baseball, Track
Wes Malcolm Class of 1952 Football, Basketball, Baseball, Track
Bob Wiltse Class of 1977 Water Polo and Swimming
Melanie Woodworth Class of 1982 Cross Country and Track
Kaitlyn Kronberger Class of 2008 Basketball
2008 Boys Soccer Team   Brian Fish (Coach)
Coach:  Clive MacDonald   Clive MacDonald -Football, Basketball, Golf
Community Contributor:   Bob Butler

2014 Inductees

Butch Wicks                    Class of 1968 Football, Basketball & Track
Steve Hilgendorf Class of 1979 Football, Basketball & Basetball
Daryl Dapron     Class of 1983 Football & Track
Kelli Hollenbeck Class of 1991 Volleyball & Softball
Bryant Sentman Class of 2007 Football, Basketball & Track
1977 Track Team             Coaches - Wally Ciochetti, Charlie Olds & Bill Thompson
Coach Bob Heckman Football 1985-94, 1998-2003
Becky Venice   Community Contributor 1979-Present


2013 Inductees

Doyle Higdon                   Class of 1952 Football and Track
Vic Fox Class of 1954 Football
Mark Richards     Class of 1961 Football and Track
Grant Boustead Class of 1972 Football and Baseball
Wendy Hocker Class of 1992 Swimming
1955 Football Team             Mel Fox (Coach)
Coach Al Simpson Football 1958-67
Dr. Michael Thompson   Community Contributor 1986-1994

2012 Inductees


Bob Boustead     Class of 1971 Football and Track
Troy Jackson Class of 1980 Football
Laura Clark     Class of 1981 Water Polo and Swimming
Liz Turner Class of 1983 Basketball
Justin Naegle Class of 1991 Football and Track
Gregg Smith     Class of 1999 Basketball
Jaime Urenda Class of 2006 Soccer
1984 Swim Team                Coach:  Bud Taylor
Coach Bill Thompson Wrestling, Football Track (1977-Present)
Michele Portmann Community Contributor


2011 Inductees

Bob Gasper     Class of 1950 Golf
Steve Ladd Class of 1976 Football and Track
Kipp Dye Class of 1981 Swimming
Jeff Ordway Class of 1984 Baseball
Teresa Werner Class of 1987 Basketball
Steve Hayes Class of 1988 Basketball and Baseball
Kataie Rowlett Class of 1995 Track and Basketball
1978 Baseball Team           Coach:  Jerry Howard
Coach Bob Dusenberry Football and Track  1944-1952
Ron Pupke Community Contributor 1953-1984


2010 Inductees

Albert O. “Al” Martin Class of 1950 Track
Jeff Jackson Class of 1979 Basketball
Dala Ramsey Gant Class of 1975 Track
Mark Reynolds Class of 1977 Football and Track
Jim Easley Class of 1961 Track
Noel Campbell Class of 1946 Football
Steve Williams Class of 1971 Swimming
1944, 1945 Football Team
Coach Jan Neely Women’s Basketball, Volleyball, Tennis, Softball 1952-1987
Dr. Kerry O’Fallon Community Contributor


2009 Inductees

***Ceremony Photos***

Walt Chamberlain Class of 1968 Track and Field
Tony Ciochetti Class of 1971 Swimming
Mark Conrad Class of 1980 Baseball and Football
Barry Martin Class of 1981 Golf
Jesse Meyer Class of 1996 Wrestling
Casey Cosler Pape Class of 1983 Basketball
Sean Taylor Class of 1981 Swimming
Coach Al Kennedy
1963 Football Team Al Simpson, Coach
Woodard Family Foundation Community Contributors


2008 Inductees

Leon Hayes Class of 1957 Football, Basketball, Baseball
Dyrol Burleson Class of 1958 Track
Mark Henningsgaard Class of 1964 Football, Basketball, Track
Charlie Olds Class of 1964 Football, Basketball, Track
Alan Richards Class of 1964 Football, Track
David Ciochetti Class of 1967 Diving
Brent Webb Class of 1971 Swimming
Jane Levings-Dixon Class of 1974 Swimming
Matt Droege Class of 1991 Basketball
Stacy Fournier Class of 1993 Track and Field
Wally Ciochetti Coached Football, Basketball, Track and Field
Bud Taylor Coached Swimming, Water Polo
1979 Boys’ Swim Team Bud Taylor, Coach
1991 Boys’ Basketball Team Donn Pollard, Coach
The Warren Daugherty Family Community Contributors
Advertisement Advertisement